Doula to kobieta, która „służy”, doświadczona i umiejętnie zapewniająca nieprzerwane wsparcie fizyczne, emocjonalne i informacyjne dla Matki, przed, w trakcie i zaraz po urodzeniu Dziecka.

Kobiety w trakcie porodu mają złożone potrzeby. Opieka medyczna, towarzystwo osoby najbliższej, to nie wszystko. Bardzo ważna jest indywidualna opieka (nie medyczna), wsparcie emocjonalne i informacyjne dla kobiety, a także jej partnera, nierzadko zagubionego i nie potrafiącego się odnaleźć w tej niecodziennej sytuacji. Jednak bardzo często zdarza się, że partner niekoniecznie chce, bądź nie może być przy porodzie, dlatego przyszła Mama coraz częściej szuka wsparcia w tych trudnych chwilach w innej kobiecie, np. douli.

Zadaniem douli jest edukacja i przygotowanie przyszłej Mamy na ewentualne problemy mogące wystąpić w trakcie porodu. Dzięki temu, nawet w najbardziej emocjonującym momencie, będziesz mogła sama decydować o swoim porodzie, a ja będę Cię w tym wspierać ze wszystkich sił.

„Różnica między doulą a położną wynika z kompetencji i zadań, należących do tych dwóch osób.”

Położna to pracownik służby zdrowia. Obowiązują go medyczne procedury, a jej praca związana jest z ochroną zdrowia i życia rodzącej i dziecka. Doula to kobieta towarzysząca rodzącej, wybrana przez nią i zaproszona do porodu by pomagać jej w poradzeniu sobie z porodem i dziecku w przyjściu na świat. W praktyce wygląda to tak, że położna zajmuje się często medyczną stroną porodu, dba o jego bezpieczeństwo i monitoruje prawidłowy przebieg (np.: bada postęp porodu i czynności życiowe dziecka i matki, uzupełnia dokumentację medyczną, podejmuje decyzje o niektórych zabiegach i interwencjach medycznych i je wykonuje). Doula natomiast dba o rodzącą w aspektach, które wybiegają poza obowiązki położnej: stosuje naturalne metody łagodzenia bólu, masuje, stosuje przeciwucisk, refleksotarapię, pomaga zmienić pozycję, rozmawia, dodaje otuchy, chwali, negocjuje z personelem medycznym wykonanie planu porodu swojej podopiecznej, dba o jej komfort i intymność, wspiera fizjologiczny przebieg porodu.

Praca położnej i douli uzupełnia się na sali porodowej – celem obu jest spokojny, bezpieczny poród – obie dbają o to na innych poziomach. W wielu szpitalach nadal nie można umówić się z położną. Stwarza to więc dla wielu rodzących sytuację gdy nie mogą wcześniej zapoznać się z kobietą, która będzie im towarzyszyć. Wybierają więc doulę, z którą wcześniej uzgodnić mogą swoje preferencje i wyobrażenia dotyczące porodu.

Położne często mają pod opieką kilka rodzących – doula natomiast obejmuje swoim wsparciem w sposób nieprzerwany rodzącą. Dla wielu kobiet jest to ważna kwestia, która daje im poczucie bezpieczeństwa co ma istotny wpływ na przebieg porodu.

Doula nie bierze jednak odpowiedzialności medycznej za przebieg porodu, konieczna jest obecność lekarza lub położnej.

Doula jest kobietą, która sama już rodziła dziecko, która zna cały proces od drugiej strony, która ma doświadczenie zarówno z kobietami w ciąży jak i z małymi dziecmi!

Doula zdejmuje również ogromną presję z partnera towarzyszącego kobiecie podczas porodu, co pozwala mu na uczestnictwo w porodzie jako kochający towarzysz i ojciec, a nie pomocnik, przez co zwiększa się radość taty z narodzin swego dziecka.

Idealną sytuacją będzie, jeśli doula i partner stworzą zespół wsparcia dla Matki.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Wypełnij formularz i umów się na wizytę

CENTRUM MEDYCZNE ZDROWA KOBIETA

ul. Kamiennogórska 10
54-034 Wrocław

NIP 894 20 10 089